Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

poniedziałek, 17 czerwca 2013

dla ROWERZYSTÓW







Dystans: 293,3 km (Pierścień oraz 7 szlaków łącznikowych, wiodących z centrum Poznania).
Trudność: zróżnicowana, od gładkich asfaltów do piaszczystych i kamienistych ścieżek
Oznakowanie: białe kwadraty 20/20 cm, piktogram roweru, pod nim czarny znak kierunkowy, pomarańczowa obwódka
Początek i koniec szlaku: z uwagi na kształt szlaku, tworzący pętlę – nie ma początku ani końca

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydawnictw rowerowych firmy Top Mapa <tutaj>

Pierścień Rowerowy to pierwszy element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Jednocześnie do dziś jest onnajbardziej popularnym wśród poznańskich cyklistów szlakiem rowerowym. Jego oryginalna struktura – rowerowego koła z siedmioma szprychami – daje możliwość zaplanowania kilkunastu niepowtarzalnych, niezbyt długich wycieczek, zaczynających się i kończących w stolicy Wielkopolski. 



Miejscowości warte odwiedzenia:

MOSINA – najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekaw a Galeria Miejska w budynku dawnej synagogi, kościół pw. św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY 

– utworzony w 1957 roku, chroni różnorodne formy polodowcowego ukształtowania terenu, różne typy jezior oraz wiele zbiorowisk florystycznych i faunistycznych o dużej wartości przyrodniczej, znajdujących się w trójkącie pomiędzy miejscowościami: Luboń – Mosina – Stęszew.

STĘSZEW – zachowany owalnicowy układ urbanistyczny centrum miasta z czworobocznym rynkiem. W podcieniowym domu szczytowym z 2 poł. XVIII w. – Muzeum Regionalne. Kościół pw. Świętej Trójcy z 2 poł. XV w., pierwotnie gotycki, po dwóch przebudowach barokowy. 

ŹRÓDEŁKO „ŻARNOWIEC” – parking leśny, punkt widokowy oraz miejsce biwakowe z widokiem na strumień o górskim charakterze.

LUSOWO – w latach międzywojennych – prywatna własność gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Na miejscowym cmentarzu – grób generała i jego małżonki. Nad jeziorem – neogotycki zespół pałacowo-parkowy. Na plaży – wypożyczalnia sprzętu wodnego.

ROGIERÓWKO – Punkt Etnograficzny Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, znajdujący się w zabytkowym wiatraku.

KIEKRZ – do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim Jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

BIEDRUSKO – zespół pałacowo-parkowy z ciekawym drzewostanem z 2 poł. XIX w.

MUROWANA GOŚLINA

 – późnogotycki kościół pw. św. Jakuba z XV/XVI w. Nieopodal – klasycystyczny kościół  Świętego Ducha z XVIII/XIX w. Centrum administracyjne Puszczy Zielonki.

PARK KRAJOBRAZOWY PUSZCZA ZIELONKA – utworzony w 1993 roku dla ochrony najbardziej cennych fragmentów największego kompleksu leśnego środkowej Wielkopolski o charakterze zbliżonym do pierwotnego. Rzeźba terenu urozmaicona, z kulminacją w postaci Dziewiczej Góry (143 m n.p.m.) – drugiego pod względem wysokości wzniesienia w okolicy Poznania.

ZIELONKA – placówka badawcza Uniwersytetu Przyrodniczego oraz bursa. Ciekawe arboretum, obok – urokliwe jezioro Zielonka z miejscem odpoczynku.

DĄBRÓWKA KOŚCIELNA – miejscowość pielgrzymkowa od XVII w. Na wzgórzu – neobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z lat 30. XX w. w otoczeniu pomnikowych lip.

WRONCZYN – zespół dworski z XIX/XX w.

PARK KRAJOBRAZOWY PROMNO – powstał w 1993 r.. Obejmuje ponad 2 tys. ha krajobrazu polodowcowego, na który składają się porośnięte lasem mieszanym pagórki morenowe i kilka jezior. Na terenie parku znajdują się dwa ciekawe rezerwaty przyrody. Liczne rzadko występujące rośliny, charakterystyczne dla terenów podmokłych.

KOSTRZYN –późnogotycki kościół pw. śś. Piotra i Pawła z XVI w. `

TULCE – późnoromański kościół pw. Narodzenia NMP z 1 poł. XIII w. 

KÓRNIK 


– zamek Działyńskich przebudowany w XIX w. w stylu romantycznego neogotyku angielskiego. Obecnie – Biblioteka Kórnicka i muzeum. Zamek otacza XIX-wieczny park-arboretum z najbogatszymi zbiorami w kraju. W XVIII-wiecznych oficynach zabytkowa powozownia. Na rynku – ratusz z pocz. XX w, nieopodal – gotycki kościół Wszystkich Świętych z 1 poł XV w. 

BNIN – na rynku – barokowy ratusz z poł. XVIII w. Poewangelicki kościół pw. św. Wojciecha z 1 poł. XIX w. Budynek dawnego szpitala z pocz. XIX w. 

ROGALIŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY – utworzony w 1997 r. w celu ochrony naturalnego środowiska doliny Warty. Liczne starorzecza, łęgi z roślinnością terenów podmokłych. Jedno z największych w Europie skupisk dębów szypułkowych – jeden z najczęściej fotografowanych obiektów przyrodniczych w Wielkopolsce.

ROGALIN – dziś – oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. Na terenie rezydencji – Galeria Rogalińska ze zbiorami obrazów malarstwa europejskiego i polskiego z XIX/XX w. 

SKÓRZEWO – kościół pw. św. Marcina z 1928 r. z ciekawą wieżą oraz kolekcją XVII–wiecznych portretów trumiennych we wnętrzu. 

DĄBRÓWKA – zespół pałacowo-parkowy z XIX/XX w.; ruiny neogotyckiej kaplicy grobowej rodu von Tempelhoff. 

REZERWAT „METEORYT MORASKO” – obejmuje najwyższe wzniesienie Poznania – Górę Moraską (154 m n.p.m.) oraz otaczający je las liściasty z 7 kraterami powstałymi po upadku meteorytu, w których znajdują się urokliwe jeziorka.

UZARZEWO – szachulcowy kościół pw. św. Michała z 1749 r. W eklektycznym pałacu z II poł. XIX w. - otwarte w 1977 r. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z bogatą kolekcją zbiorów myśliwskich z całego świata. 

PUSZCZYKOWO – znana miejscowość letniskowa. Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera z bogatym zbiorem eksponatów, zebranych przez pisarza-podróżnika w wielu krajach całego świata. Na miejscowym cmentarzu – grób pisarza. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz